0603YC473KATCA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 8.077
Datasheet
Upgrade
Upgrade
KEMET
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
KEMET
0.047 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
0603YC473KATCA
DigiKey Part Number
0603YC473KATCA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603YC473KATCA
Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603YC473KATCA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)