04026D823KAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
KEMET
YAGEO
YAGEO
Murata Electronics
Parametric Equivalent
0.082 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
04026D823KAT2A
DigiKey Part Number
04026D823KAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04026D823KAT2A
Description
CAP CER 0.082UF 6.3V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
04026D823KAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)