ESC477M010AH1EA is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 14.467
Datasheet
TDK
Panasonic Industry
In Stock: 96
Panasonic Industry
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
In Stock: 1
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 120mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
ESC477M010AH1EA
DigiKey Part Number
399-ESC477M010AH1EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESC477M010AH1EA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESC477M010AH1EA Models
Ripple Current @ Low Frequency
567 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
630 mA @ 100 kHz
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C