ESH477M016AH1KA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 14.467
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 10
TDK
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 448
In Stock: 814
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ESH477M016AH1KA
DigiKey Part Number
399-ESH477M016AH1KATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH477M016AH1KA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESH477M016AH1KA Models
Ripple Current @ Low Frequency
395 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
592.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C