EEU-TA1A471
DigiKey Part Number
10-EEU-TA1A471-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-TA1A471
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
Detailed Description
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEU-TA1A471 Models
Ripple Current @ Low Frequency
510 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
680 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
100 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C