EDK336M010A9BAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
Direct
Nichicon
Rubycon
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 166
33 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDK336M010A9BAA
DigiKey Part Number
EDK336M010A9BAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK336M010A9BAA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDK336M010A9BAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
29 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
36.25 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C