EEV336M010A9BAA is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 166
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
33 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEV336M010A9BAA
DigiKey Part Number
EEV336M010A9BAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV336M010A9BAA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV336M010A9BAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
63 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Impedance
1.93 Ohms
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C