C1812C474KARACTU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 873
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 9.954
KYOCERA AVX
YAGEO
Murata Electronics
Upgrade
Knowles Syfer
Similar
Similar
TDK
TDK
Murata Electronics
In Stock: 942
Chemi-Con
Taiyo Yuden
In Stock: 304
0.47 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
C1812C474KARACTU
DigiKey Part Number
399-C1812C474KARACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1812C474KARACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1812C474KARACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812C474KARACTU
Description
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1812C474KARACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.073" (1.85mm)