C1206C331KCRACTU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 3.420
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 2.650
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 271
KYOCERA AVX
Similar
YAGEO
Similar
Johanson Dielectrics Inc.
330 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C331KCRACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C331KCRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C331KCRACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C331KCRACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C331KCRACTU
Description
CAP CER 330PF 500V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C331KCRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)