C1206C331KCRALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
330 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C331KCRALTU
DigiKey Part Number
399-C1206C331KCRALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C331KCRALTU
Description
CAP CER 1206
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C1206C331KCRALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL, High Voltage
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)