381LX681M200J042 is available for purchase but is not normally stocked.
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.492
Nichicon
In Stock: 242
Nichicon
In Stock: 96
In Stock: 95
Upgrade
Upgrade
In Stock: 132
TDK
680 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 293mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
381LX681M200J042
DigiKey Part Number
338-2562-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX681M200J042
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.4 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
293mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C