381LX221M450A042 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.008
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 157
In Stock: 80
Direct
Nichicon
In Stock: 237
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Rubycon
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.206Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
381LX221M450A042
DigiKey Part Number
338-2727-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX221M450A042
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.206Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C