500VXG220MEFCSN35X40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 6
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 164
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 40
220 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
500VXG220MEFCSN35X40
DigiKey Part Number
500VXG220MEFCSN35X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
500VXG220MEFCSN35X40
Description
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
500VXG220MEFCSN35X40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.21 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.694 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C