381LR221M450J452
DigiKey Part Number
338-381LR221M450J452-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LR221M450J452
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 603mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.42 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.03 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
603mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C