450VXR220MEFC35X40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 86
Datasheet
Nichicon
In Stock: 322
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C
450VXR220MEFC35X40
DigiKey Part Number
450VXR220MEFC35X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450VXR220MEFC35X40
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450VXR220MEFC35X40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C