ELXS451VSN561MA50S is out of stock and can be placed on backorder.
Rubycon
In Stock: 65
Rubycon
In Stock: 13
In Stock: 78
TDK
In Stock: 562
TDK
In Stock: 167
Nichicon
560 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
ELXS451VSN561MA50S
DigiKey Part Number
565-ELXS451VSN561MA50S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS451VSN561MA50S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXS451VSN561MA50S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.1746 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C