ELXQ451VSN561MA50S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 13
In Stock: 78
TDK
In Stock: 167
TDK
560 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
ELXQ451VSN561MA50S
DigiKey Part Number
565-ELXQ451VSN561MA50S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXQ451VSN561MA50S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
450 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C