EKZE250EMC152MK25S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 181
Parametric Equivalent
In Stock: 845
In Stock: 923
In Stock: 935
Direct
Nichicon
Würth Elektronik
In Stock: 155
Würth Elektronik
In Stock: 322
Nichicon
In Stock: 10
1500 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EKZE250EMC152MK25S
DigiKey Part Number
EKZE250EMC152MK25S-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE250EMC152MK25S
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.662 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.77 A @ 100 kHz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
18 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C