EKZE160ELL392ML25S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1.523
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 12
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 401
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 250
Nichicon
In Stock: 425
Similar
In Stock: 280
Similar
In Stock: 300
Nichicon
In Stock: 501
3900 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EKZE160ELL392ML25S
DigiKey Part Number
565-1671-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE160ELL392ML25S
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKZE160ELL392ML25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.595 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.46 A @ 100 kHz
Impedance
16 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C