SR295E104MAT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 758
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 252
Upgrade
Upgrade
Similar
Similar
0.1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial
SR295E104MAT
DigiKey Part Number
SR295E104MAT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR295E104MAT
Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)