SR295E104MAR
DigiKey Part Number
478-5741-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR295E104MAR
Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL
Detailed Description
0.1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR295E104MAR Models
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)