SR295E104MAATR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 252
Upgrade
0.1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial
SR295E104MAATR1
DigiKey Part Number
SR295E104MAATR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR295E104MAATR1
Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)