B32521C6153J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
Similar
Similar
0.015 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
B32521C6153J
DigiKey Part Number
495-1229-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32521C6153J
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B32521C6153J Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
400V