167153J400B-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
TDK
TDK
0.015 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
167153J400B-F
DigiKey Part Number
167153J400B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
167153J400B-F
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
167153J400B-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.413" L x 0.157" W (10.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
400V