CL21B102KB65PNC is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 103.244
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 10.106
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
KEMET
Murata Electronics
Upgrade
Upgrade
In Stock: 214
KEMET
In Stock: 562
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
CL21B102KB65PNC
DigiKey Part Number
1276-2422-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL21B102KB65PNC
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL21B102KB65PNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Open Mode
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)