EEU-ED2W330S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 3.450
Datasheet
In Stock: 263
In Stock: 15
Direct
Chemi-Con
In Stock: 1
Direct
Nichicon
In Stock: 179
Nichicon
In Stock: 156
Chemi-Con
In Stock: 583
33 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-ED2W330S
DigiKey Part Number
P13562-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-ED2W330S
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-ED2W330S Models
Ripple Current @ Low Frequency
340 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C