EEU-ED2E330B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 89
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 149
Datasheet
In Stock: 3.496
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 966
Direct
Rubycon
Upgrade
Chemi-Con
Rubycon
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 977
33 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-ED2E330B
DigiKey Part Number
EEU-ED2E330B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-ED2E330B
Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-ED2E330B Models
Ripple Current @ Low Frequency
284 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
710 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C