ECA-2VHG220B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 9
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 1.183
Similar
In Stock: 812
In Stock: 387
Rubycon
Rubycon
Nichicon
In Stock: 362
Nichicon
In Stock: 475
In Stock: 913
Upgrade
In Stock: 461
Upgrade
In Stock: 930
22 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ECA-2VHG220B
DigiKey Part Number
ECA-2VHG220B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2VHG220B
Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECA-2VHG220B Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
195 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C