ECA-2GM330B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 145
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 298
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 295
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Rubycon
KEMET
In Stock: 58
33 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ECA-2GM330B
DigiKey Part Number
ECA-2GM330B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2GM330B
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECA-2GM330B Models
Ripple Current @ Low Frequency
275 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
467.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C