UCA2G330MHD1TN
DigiKey Part Number
493-4773-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4773-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCA2G330MHD1TN
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCA2G330MHD1TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
320 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
640 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C