ECA-2GM330
DigiKey Part Number
10-ECA-2GM330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2GM330
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL TH
Detailed Description
33 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECA-2GM330 Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
275 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
467.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C