UVK2W330MHD
DigiKey Part Number
493-6070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK2W330MHD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVK2W330MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
288 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C