URS1E471MPD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 2.069
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 1.612
Datasheet
Upgrade
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 900
In Stock: 2
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
URS1E471MPD
DigiKey Part Number
493-17201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URS1E471MPD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
URS1E471MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
530 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
795 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C