UKL1E471MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 7.760
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 1.956
Datasheet
Upgrade
In Stock: 889
In Stock: 52
In Stock: 895
In Stock: 120
Similar
Similar
Rubycon
In Stock: 860
CORNELL DUBILIER KNOWLES
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UKL1E471MHD
DigiKey Part Number
UKL1E471MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1E471MHD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UKL1E471MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
660 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
990 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C