UKW1E471MPD1TD
DigiKey Part Number
493-10748-1-ND - Cut Tape (CT)
493-10748-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKW1E471MPD1TD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UKW1E471MPD1TD Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
530 mA @ 120 Hz
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
795 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C