UPJ1A101MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 2.284
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1.398
Datasheet
Parametric Equivalent
Upgrade
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Chinsan (Elite)
Surge
Surge
In Stock: 970
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPJ1A101MED1TD
DigiKey Part Number
493-11407-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11407-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1A101MED1TD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ1A101MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
840 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C