UPJ1A101MED
DigiKey Part Number
493-17007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1A101MED
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPJ1A101MED Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
840 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C