UKL1H221MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 4.275
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 2.924
Datasheet
Upgrade
In Stock: 550
In Stock: 848
In Stock: 970
In Stock: 786
In Stock: 242
Similar
Similar
In Stock: 230
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Direct
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UKL1H221MHD
DigiKey Part Number
UKL1H221MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1H221MHD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UKL1H221MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
490 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
735 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C