UVK2A221MHD
DigiKey Part Number
493-6067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK2A221MHD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVK2A221MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
550 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
825 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C