UVR1V471MPD
DigiKey Part Number
493-1084-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR1V471MPD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVR1V471MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
650 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
975 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C