UKL1A682MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 26
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 280
Datasheet
Upgrade
In Stock: 171
In Stock: 305
Similar
In Stock: 0
Similar
In Stock: 313
Rubycon
In Stock: 37.830
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Panasonic Industry
In Stock: 626
Panasonic Industry
In Stock: 100
In Stock: 877
Chemi-Con
In Stock: 78
Chemi-Con
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UKL1A682MHD
DigiKey Part Number
493-10523-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1A682MHD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UKL1A682MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.89 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.093 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C