EKZN250ELL682MMP1S
DigiKey Part Number
565-EKZN250ELL682MMP1S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN250ELL682MMP1S
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKZN250ELL682MMP1S Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.723 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.38 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
12 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C