UHV1C272MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 104
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 307
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 498
Parametric Equivalent
In Stock: 800
In Stock: 495
Panasonic Industry
In Stock: 188
Panasonic Industry
In Stock: 161
In Stock: 500
Chemi-Con
In Stock: 1.044
Chemi-Con
In Stock: 655
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 892
2700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UHV1C272MHD
DigiKey Part Number
UHV1C272MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1C272MHD
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHV1C272MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.393 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.19 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
14 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C