UHW1C272MHD
DigiKey Part Number
493-6845-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1C272MHD
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHW1C272MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.4 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
15 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C