UHD1H681MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 592
Datasheet
In Stock: 0
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 936
Rubycon
Rubycon
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 603
Chemi-Con
In Stock: 6
680 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UHD1H681MHD
DigiKey Part Number
UHD1H681MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1H681MHD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHD1H681MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.145 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.86 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
21 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C