EEU-FR1H681L
DigiKey Part Number
P14463-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1H681L
Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
680 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FR1H681L Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.37 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.16 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
16 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C