UCY2D181MHD6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 2.814
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 956
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 185
180 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UCY2D181MHD6
DigiKey Part Number
UCY2D181MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2D181MHD6
Description
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UCY2D181MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.035 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.07 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C