UAQ2D181MHD6 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 956
Datasheet
In Stock: 0
Parametric Equivalent
180 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UAQ2D181MHD6
DigiKey Part Number
UAQ2D181MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAQ2D181MHD6
Description
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UAQ2D181MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
495 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
792 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C