LQS2W271MELB35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 84
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 164
Chemi-Con
In Stock: 190
Chemi-Con
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 87
In Stock: 58
TDK
In Stock: 318
TDK
270 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LQS2W271MELB35
DigiKey Part Number
493-7807-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQS2W271MELB35
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LQS2W271MELB35 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.23 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.7589 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C