ELXS451VSN271MR35S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 164
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 58
In Stock: 0
TDK
In Stock: 318
TDK
Nichicon
In Stock: 262
Nichicon
In Stock: 200
270 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
ELXS451VSN271MR35S
DigiKey Part Number
565-ELXS451VSN271MR35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS451VSN271MR35S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXS451VSN271MR35S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.34 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.9162 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C